Cost of Living in Jamaica: My Actual Expenses

This article is a summary of the YouTube video ‘Jamaica Cost of Living | EXACTLY How Much I Spend Living in Jamaica’ by Unique Travel Adventures

Written by: Recapz Bot

Written by: Recapz Bot

AI Summaries of YouTube Videos to Save you Time

How does it work?
Speaker shares 6-month Jamaica expenses: rent-free, daily food $8.36, transportation $1.61, miscellaneous $5.83, monthly total $663, not the norm.

Key Insights

  • The speaker spent nearly six months in Jamaica and shares their cost of living.
  • They were fortunate to stay with family and did not have to pay rent.
  • Wi-Fi cost about $26 per month.
  • Water bill ranged from $20 to $35 per month, depending on laundry usage.
  • Propane gas cost $17 for a large container.
  • Average daily food expenses were $8.36.
  • Prices of groceries included: $2 for a can of tuna, $1.61 for avocados, $1 for one plantain, $0.26 for bananas, $2.58 per pound for carrots and onions, $4.50 for a big bottle of vegetable oil.
  • Cookshop meals ranged from $3.87 to $6.44.
  • Average daily alcohol expenses were $0.26, with beer prices ranging from $1.94 to $3.22.
  • The speaker didn't engage much in activities, but typical prices for gym passes, beach entry fees, and tourist attractions were mentioned.
  • Route taxis were the primary means of transportation, costing anywhere from $0.97 to $1.61 per trip.
  • Miscellaneous expenses averaged $5.83 per day and included items like data plans, bug spray, sunscreen, doctor visits, and other miscellaneous items.
  • Medical costs for uninsured visitors were outlined, including GP consultation for $26, X-rays for $59, GP follow-up for $13, and orthopedic surgeon consultation for $58.
  • The cost to extend a stay beyond the initial three months is $65.
  • The speaker's total monthly expenses were $663, averaging $22 per day, including the advantage of not paying rent.
  • However, the speaker mentions that these low costs are not the norm, and visitors can expect higher expenses, especially with rent and activities.

Seedless Grapes: Are They GMOs?

Annexation of Puerto Rico: ‘Little Giants’ Trick Play Explained

Android Hacking Made Easy: AndroRAT Tutorial

Andrew Huberman’s Muscle Growth and Strength Workout Plan

AMG Lyrics – Peso Pluma

Alex Lora: Rising Passion

Transcript

So after just shy of six months in Jamaica, I’m going to share with you my cost of living. So we mainly were on the western side of the island. So we bounced back and forth between Green Island, which is halfway between Montego Bay and Negril, as well as Flower Hill. Not the Flower Hill in Montego Bay, the one over by Cash Hill, the one by Sablemar. So that’s where all these prices are coming from. I don’t know what prices are like on the other side of the island. I don’t know what they’re like in Kingston and St. Anne, any of that. Mainly just the western side.

So start with lodging. So we were very, very fortunate to be able to not have to pay rent while we were in Jamaica. So for those of you who don’t know, Anthony is Jamaican-American. So he was born in Jamaica. So he still has family in Jamaica. So we were either, when we were in Flower Hill, we stayed at his grandma’s house. And when we were in Green Island, we stayed at one of his aunt’s house who is currently living in the US. So we didn’t have to pay any rent, which was so fortunate. Because normally, if you’re looking for like a furnished place, if you’re going through Airbnb, you’re looking at a minimum of $50 a night. Minimum for that. And if you’re going for, you know, a six-month rental, unfurnished, sign a lease, then it’s going to be about three to four hundred dollars a month, depending on where you are. So we didn’t have those costs. But we did, we did pay Wi-Fi while we were in Green Island. So that is about $26 a month if you go through Flo. We did pay the water bill. So that was between $20 and $35 a month. And that kind of just depended on how much laundry we did. So when we were in Green Island, and in Flower Hill as well, we did our laundry by hand. So that obviously takes more water when you’re filling up the bucket, rinsing it, etc. Propane gas. So ovens or stoves run off of propane. And so we, through the six months, we only had to get pay for propane once. We ran out once. So it was $17 for one of those big gray containers.

So food. Food was an average of $8.36 a day. Now we essentially cooked all of our food. We didn’t go, go out to eat often. We, we didn’t really do any takeaway. So kind of some, some costs with that. So a can of tuna is gonna be about $2 a can. Avocados, be careful. They’ll get you. So some vendors will sell them to you for $250 Jamaican dollars per one, which is like $1.61. And others will try to get you for $450 Jamaican dollars for one avocado, which is, you know, like $3. So make sure you go for the $2.51. Before I go any further. So current conversion rate is $155 Jamaican dollars is one US dollars. Plantains. So delicious. So expensive. So one plantain goes for $150 Jamaican, which is a dollar US. You’ve got bananas that are going to be, they usually do $40 Jamaican dollars per, per finger, per, per banana. And so that’s like 26 cents each. And that’s for the little bitty guys, right? Not like the full-blown bananas we used to in the US, but like the little, little guys. You’ve also got, so carrots and onions will go for about $400 Jamaican dollars per pound, which is like $2.58 US a pound. A big bottle of vegetable oil is going to be about $700 Jamaican dollars or $4.50 US. And then if you do get meals at, at a cookshop, they’re going to range some, so they’ll usually have small, medium, large. Some, their prices will be $600 for a small, $700 for medium, $800 for a large. Other ones will do $600, $850, and $1,000. So, so those could range anywhere from $3.87 to, so $1,000 right now would be like $6.44 per, per meal, per, per takeaway. Alcohol, uh, yeah, I didn’t really drink hardly at all in Jamaica. We were, it was, we didn’t really do many, like, we didn’t, hardly did any, any activities. We hardly drank at all. It was a place for us to kind of grind with work, spend time with Anthony’s family, just kind of walk around in nature. So my alcohol was only an average of 26 cents per day. Like, I only drank 11 times in six months. So for those of you who are actually going to drink in Jamaica, so beers will range anywhere from $300 Jamaican dollars to $500 Jamaican dollars, and it’s the closer you get to a touristy destination, a tourist attraction, the more expensive it’s gonna be. So $300 Jamaican is, right, just shy of $2 right now, and then $500 Jamaican is like $3.22. Alcohol, like, like hard alcohol is obviously going to be more than beers.

Activities, again, pretty much non-existent for us. We did go to, to a gym, like, once, and that was $5 for a day pass. We did go to the beach

This article is a summary of the YouTube video ‘Jamaica Cost of Living | EXACTLY How Much I Spend Living in Jamaica’ by Unique Travel Adventures